دانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تاثیر قراردادآتی بر ریسک سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

پوشش ریسک رقبا

اگر در صنعتی، پوشش ریسک معمول نباشد، انتخاب راهبرد پوشش ریسک توسط یک شرکت از بین شرکت های آن صنعت جهت متفاوت بودن با بقیه شرکت ها منطقی نخواهد بود. فشار رقبا در آن صنعت باعث خواهد گردید تا قیمت محصولات یا خدمات با در نظر داشتن هزینه های مواد خام، نرخ های بهره و نرخ مبادلات ارزها و نظائر آن دستخوش تغییر و نوسان گردد. شرکتی که خود را پیش روی ریسک قیمت بیمه نکرده می باشد می تواند انتظار داشته باشد که دارای حاشیه سود تقریباً ثابتی باشد. اما شرکتی که خود را پیش روی ریسک قیمت بیمه کرده می باشد می تواند انتظار داشته باشد که حاشیه سود آن دارای نوسانات و تغییر گردد. پس همه تاثیرات تغییرات قیمت بر سودآوری شرکت را در هنگام طراحی و تدوین راهبرد پوشش ریسک تغییرات قیمت بایستی مد نظر قرارداد.

2-12 سایر نکات

درک این نکته نیز ضروری می باشد که اقدام به پوشش ریسک با بهره گیری از قراردادهای آتی در مقایسه با جایگاه عدم اقدام به پوشش ریسک، می تواند منجر به کاهش یا افزایش اندازه سود شرکت گردد، یعنی ممکن می باشد قیمتها در جهت دلخواه پوشش دهندگان ریسک حرکت کنند و یا بر عکس آن، در هر صورت سود ( زیان) در موضع های معاملاتی با زیان ( سود) به دست آمده در بازار نقدی جبران خواهد گردید. برای افرادی که این راهبرد را اتخاذ می کنند از دست دادن فرصت کسب سود چندان اهمیتی ندارد. آن چیز که که برای آنها در وهله اول مهمتر می باشد، این می باشد که در نهایت از سرمایه گذاری اصلی یا سود حاشیه ای منظم طرفداری کنند تا اینکه  بخواهند برای به دست آوردن مقداری سود اضافی اصل سرمایه را به خطر بیندازند، به بیانی دیگر ‹‹ حداقل ساختن ریسک مهمتر ا ز حداکثر ساختن سود می باشد›› اما ممکن می باشد در بعضی مواقع این موضوع به درستی درک نشود.

برای مثال، اگر قیمت نفت کاهش یابد، شرکت بابت فروش نفت خام متحمل زیان می گردد. پیش روی اتخاذ موضع معاملاتی در قرارداد آتی به سود منجر می گردد که زیان قبلی را پوشش می دهد. لذا مدیر به خاطر پیش بینی و تدارک عملیات پوشش ریسک مورد تشویق واقع می گردد. اما اگر قیمت نفت افزایش پیدا کند، از محل فروش نفت، سود نصیب شرکت می گردد، در حالیکه به خاطر اتخاذ موضع معاملاتی در قرارداد آتی متحمل زیان می گردد که سود حاصل از فروش نفت را ازبین می برد، به بیانی دیگر اگر شرکت اقدام به پوشش ریسک نمی نمود، در وضعیت بهتری می بود. هر چند که تصمیم به پوشش ریسک، اقدامی کاملاً منطقی و معقول می باشد، اما مدیر برای توجیه تصمیم خود با دشواری و مشکلاتی روبرو خواهد گردید. به همین جهت اکثر مدیران از اقدام به پوشش ریسک، گریزان هستند. با اینکه پوشش ریسک باعث کاهش ریسک شرکت می گردد، اما این کار ممکن می باشد جایگاه شغلی مدیران را به خطر بیندازد و مخصوصاً اگر سایر افراد درک کاملی از این راهبرد نداشته باشند. تنها راه حل این مشکل آن می باشد که قبل از اقدام به پوشش ریسک، اطمینان حاصل گردد که کلیه مدیران ارشد و اجرایی از ماهیت پوشش ریسک توسط هیات مدیره اتخاذ می گردد و به گونه کاملاً عیان به مدیریت و سهامداران شرکت تفهیم می گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    اهدف اصلی پژوهش:

پژوهش حاضر با شناسایی ابزارهای جدید مالی و بهره گیری از ابزار مشتقه و کاربرد آن در بازار سهام و با بکارگیری ارزش در معرض ریسک جهت کاهش ریسک در بورس اوراق بهادار تهران        می پردازد.

هدف های کاربردی:

معاملات مشتقات مالی با اهداف و مقاصد مختلفی انجام می گیرد و معامله گران هر یک با انگیزه مشخص وارد این بازار می شوند. پوشش ریسک نوسانات قیمت سهام بورس یکی از این اهداف می باشد که اغلب فروشندگان سهام از آن بهره می برند و بوسیله آن ریسک نوسانات نامطلوب قیمت را کاهش و پوشش می دهند.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تاثیر قراردادآتی بر ریسک سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید